Sada na pletení čtverců

Pomůcka pro snadnou tvorbu bambulek z materiálu Hoooked i z jiných materiálů.
Kód: 28199
156 Kč

Praktická destička na pletené čtverce potěší velké i malé kreativce. 
S destičkou se nejedná o klasické pletení, ale spíše vyšívání. Mezi zoubky na okrajích se napíná osnova z příze, která se pomocí zahnuté jehly ozdobně sešije. Vzniklé čtverce se mohou následně sešít do větších ploch, můžete tak vytvářet tašky, šály nebo deky, záleží na vaší trpělivosti. 
Sada obsahuje 2 čtvercové destičky - 8 x 8 cm a 10 x 10 cm, 2 plastové zahnuté jehly.

Návod k použití: na všech stranách destičky vysuňte zoubky do stran. Na ně napněte osnovu z příze. Do plastové jehly, která je součástí sady navlékněte přízi. Osnovu sešívejte jehlou do požadovaných vzorů. Hotový čtverec sundejte - zasuňte zoubky zpět do čtverce, tím se hotová pletenina uvolní.

  • Rozměry čtverce: 8 x 8, 10 x 10 cm
  • Sada: 2 ks

 

Se čtverečky se velmi pěkně pracuje, je to práce taková uklidňující, odpočinková. Určitě ji zvládnou i trošku větší děti a třeba vám při vašem tvoření rády pomohou.

Nemusíte vyrábět zrovna povlak na polštář. Stejným způsobem si můžete vytvořit šálu, pléd nebo dokonce přehoz na postel.

 

Materiál a pomůcky

Na čtverečky budeme potřebovat menší destičku ze sady na pletení čtverců, přiloženou plastovou jehluháček na háčkování č. 3 až 3,5nůžky a příze. Na polštářek jsem měla jedno klubko tmavě fialové a jedno klubko světle fialové pletací příze Elian Nicky a jedno klubko efektní příze (můžete použít jakoukoli, která se vám bude líbit). Z pětidekagramových klubek mi ještě pár metrů zbylo. Potřeba příze bude samozřejmě odpovídat tomu, kolik čtverečků budete vytvářet.

Na povlak na polštářek (o rozměru 38 cm x 38 cm) budeme potřebovat ještě dva čtverce silnější látky o velikosti 40 cm x 40 cm (okraje si předem začistíme klikatým stehem nebo entlováním), slabý zip dlouhý alespoň 40 cm, pár špendlíkůnitěšicí stroj.

 

Postup práce

Na konci příze uděláme volné očko.

Na destičce vysuneme zoubky a očko navlékneme na první zoubek vlevo nahoře. Očko utáhneme tak, aby byl uzlík v úrovni vrchního zoubku na levé straně – uzlík se nám tak později schová pod rohové spojení mřížky.

 

Přízi vedeme dolů, zprava do leva za spodním levým zoubkem, nahoru, zleva doprava za dvěma dalšími vrchními zoubky a opět dolů, jak je patrné z obrázků. Zpočátku musíme zoubky trochu přidržovat, aby se nezasunuly zpátky, ale po chvilce už budou krásně držet vysunuté.

Stejně pokračujeme přes všechny zoubky v řadě. Na konci vedeme přízi vzadu přes roh za první vrchní zoubek vpravo. Destičku pootočíme o 90° doleva a pokračujeme přes další volné zoubky.

Při správném vedení příze bude vypadat destička na rubové straně tak, jako na obrázku – na dvou stranách bude příze zachycená jen za očka, na dvou stranách budou ještě vodorovné nitky.

Stejně namotáme na destičku ještě jednu vrstvu příze.

Na konci vytvoříme druhé očko, které zavěsíme na poslední zoubek a utáhneme tak, aby byl uzlík opět v místě, kde se příze kříží.
Přízi nebudeme stříhat hned za uzlíkem, ale ponecháme si návlek dlouhý 160 až 170 cm. Tímto postupem docílíme toho, že uzlíků bude na čtverečku co nejméně – jeden ušetříme při ukončení natažení příze na destičku, další při napojení příze na následné zavazování uzlíků a takto dlouhý návlek nám bude stačit na všechny uzlíky, kterými budeme mřížku svazovat.

Na rubové straně bude destička nyní vypadat tak, jak je patrné z obrázku – na všech stranách jsou nitky stejně, jen v jednom rohu (kde máme připravený návlek) chybí jedna nitka.

Na návlek navlékneme přiloženou plastovou jehlu. Jehlu podvlékneme zleva dole doprava nahoru pod všemi nitkami v místě, odkud návlek vychází. Návlek budeme mít pod jehlou.
Utáhneme první uzlík, všechny nitky se nám stáhnou k sobě v jednom místě.

Zajistíme druhým uzlíkem. Tentokrát vedeme jehlu pod předchozím uzlíkem křížem, tedy zprava dole doleva nahoru. Přízi máme opět pod jehlou. Uzlík utáhneme.

Pokračujeme vázáním dalších uzlíků v řadě, vždy dva křížem, nejprve zleva, potom zprava, přízi vedeme vždy pod jehlou.

Po dokončení jedné řady uzlíků destičku pootočíme o 90°doleva a pokračujeme na další straně.

Po dokončení všech uzlíků kolem dokola přejdeme plynule do dalšího kola.

Takto postupujeme po celé destičce.

Přízi ustřihneme několik cm od posledního uzlíku. Rozdělíme ji na dvě části, jednu část protáhneme ještě jednou pod posledním uzlíkem zprava doleva a uvážeme ještě jeden slabší uzlík, který opravdu pevně utáhneme. Ustřihneme u uzlíku – ukončení příze budeme mít skoro neznatelné.

Zatažením zoubků sundáme čtvereček z destičky.

Na okraji čtverečku se nám střídají velká a malá očka. V jednom rohu velké očko chybí, máme ale na obou stranách v rohu na sobě dvě očka, která nám vznikla na začátku a na konci natahování příze na destičku.

Dále budeme pracovat stále na lícové straně čtverečků.

Vezmeme si háček a navlékneme na něj první dvojité očko (to z rohu, kde nám chybí jedno velké očko).
Nabereme následující velké očko a protáhneme dvojitým očkem na háčku.
Nabereme následující malé očko a protáhneme velkým očkem na háčku.
Takto pokračujeme kolem celého čtverečku. Na konci nabereme první a druhou přízi z posledního dvojitého očka zvlášť – nahradí nám to chybějící velké očko v rohu.

Na háček nabereme začátek a společně s očkem na háčku jím protáhneme další přízi. Zajistíme ji jedním velmi utaženým pevným okem.

Uháčkujeme jedno řetízkové oko místo prvního sloupku a pokračujeme krátkými sloupky kolem dokola píchanými pod obě vrchní nitky. V rozích uháčkujeme na vyrovnání vždy tři krátké sloupky píchané do jednoho místa.
Konec řady ukončíme pevným okem do řetízkového oka, které nám nahrazuje první krátký sloupek.

Stejně uháčkujeme i druhou řadu krátkých sloupků. Opět uháčkujeme po třech sloupcích v rozích.
Celkem si připravíme 16 čtverečků.

Vezmeme dva čtverečky, přiložíme je rubem k sobě a sháčkujeme je dohromady krátkými sloupky z efektní příze. Nabíráme vždy na každý sloupek dvě vrchní nitky z jednoho čtverečku a dvě vrchní nitky z druhého čtverečku.

Stejně přiháčkujeme třetí a čtvrtý čtvereček do řady.

Připravíme si čtyři řady po čtyřech čtverečcích.

Dvě řady čtverečků položíme rubem na sebe a sháčkujeme je efektní přízí.

Stejně přiháčkujeme i třetí a čtvrtou řadu čtverečků.

Nakonec celý velký čtverec obháčkujeme dvěma řadami krátkých sloupků efektní přízí. Postupujeme stejně jako při obháčkování malých čtverečků.
Pokud chcete mít povlak větší, můžete přidat další řady.

Čtverec pečlivě našpendlíme rubem na líc jednoho látkového čtverce asi jeden a čtvrt centimetru od okraje.
K látce přišijeme ručně nebo na stroji. Můžeme šít i mírně klikatým stehem, v efektní přízi se to ztratí.
Nebojte se, pokud bude čtverec trochu zvlněný, na polštáři se zvlnění pěkně narovná. Určitě čtverec nežehlete, ztratil by svou nadýchanost.

Do šicího stroje nasadíme zipovou patku. Položíme zip lícem na líc látkového dílu a přišijeme. Kovové zakončení zipu by nám mělo vyjít až za šev, kterým nakonec polštář sešijeme.
Našijeme i druhou stranu zipu na druhý látkový díl.

Vyměníme zipovou patku za běžnou a z rubové strany sešijeme zbylé strany povlaku. Nezapomeneme předtím rozepnout částečně zip, aby šel povlak obrátit.

A máme hotovo.

Kód výrobce: 740554

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: